Διεξαγωγή Μαθηματικού Διαγωνισμού «Θαλής»

Με επιτυχία έγινε το Σάββατο 20/10/12 ο 73ος διαγωνισμός της ΕΜΕ «ΘΑΛΗΣ» στην Κορινθία. Τουλάχιστον 350 μαθητές και μαθήτριες από όλο το νομό προσήλθαν για να συμμετάσχουν στο 2ο Λύκειο Κορίνθου το οποίο και ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν μέσω των σχολείων ώστε οι επιτυχόντες να συνεχίσουν στην επόμενη φάση.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα θέματα και τις προτεινόμενες λύσεις του διαγωνισμού καθώς και τα θέματα που έδωσε το Παράρτημα της Δωδεκανήσου για τους μαθητές της Α γυμνασίου.

ΘΕΜΑΤΑ ΘΑΛΗ 2012

ΛΥΣΕΙΣ ΘΑΛΗ 2012

ΕΜΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 2012-2013

Advertisements

ΔΙΕΘΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ (ΙΜΟ 2012)

        Η Ελλάδα φέτος ήταν 26η στη Γενική κατάταξη (από 40η  πέρσι) και 1η ήταν η Κορέα σπάζοντας το σερί της Κίνας που τα 5 τελευταία χρόνια ήταν 1η.

Ακόμα το 1ο Θέμα της φετινής ΙΜΟ προτάθηκε από την Ελλάδα (και συγκεκριμένα από το συνάδελφο Βαγγέλη Ψύχα) και αυτό συμβαίνει για 2η φορά στην Ιστορία των Ολυμπιάδων(την 1η φορά εισηγητής ήταν ο Δ. Κοντογιάννης).

Ένα άλλο εντυπωσιακό είναι ότι ο μαθητής Teodor von Burg  από τη Σερβία πήρε για 6η φορά μετάλλιο(τις 4 τελευταίες χρυσό).

Για περισσότερα στατιστικά στη σελίδα: http://www.imo-official.org/

 

 

Τα αποτελέσματα για την Ελληνική Ομάδα στην ΔΙΕΘΝΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ (ΙΜΟ 2012) που έγινε στην Αργεντινή.

Η Ελλάδα για 2η συνεχόμενη χρονιά (και 2η σε ΙΜΟ) πήρε χρυσό μετάλλιο με τον Παναγιώτη Λώλα από τα Τρίκαλα.
Η Δ. Ε. του Παραρτήματος ΕΜΕ Κορινθίας συγχαίρει θερμότατα και τα έξι παιδιά που έλαβαν μέρος.
Παναγιώτης Λώλας

7

7

0

7

7

0

28

33

94,15%

Χρυσό μετάλλιο
Παναγιώτης Δημάκης

7

7

0

2

7

0

23

85

84,64%

Αργυρό μετάλλιο
Αλέξανδρος Μουσάτοβ

7

0

0

3

7

0

17

183

66,73%

Χάλκινο μετάλλιο
Κωνσταντίνος Τσίνας

7

0

0

2

7

0

16

205

62,71%

Χάλκινο μετάλλιο
Στυλιανός Αθηναγόρας Σκιαδόπουλος

7

7

0

1

0

0

15

230

58,14%

Χάλκινο μετάλλιο
Ζαχαρίας Τσαμπασίδης

7

0

0

0

1

0

8

399

27,24%

Εύφημος μνεία

Κείμενα – συνεντεύξεις του Σύμβουλου Μαθηματικών Δ. Γαβαλά

02.Leaf arrangements

16η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων

Ολοκληρώθηκε η 16η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων που πραγματοποιήθηκε στη Βέροια από 25 έως 29 Ιουνίου 2012 με τη συμμετοχή 16 χωρών. Η διοργάνωση ήταν άψογη και απέσπασε τα θετικά σχόλια των ξένων αποστολών, που συνεχάρησαν θερμά τόσο την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία όσο και τη Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος της Βέροιας, η οποία γιορτάζει τα 100 χρόνια από την απελευθέρωσή της.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού των Βαλκανικών και Διεθνών Ολυμπιάδων και οι έξι μαθητές που αποτελούσαν την Ελληνική Ομάδα πήραν μετάλλιο. Συγκεκριμένα:
Παναγιωτόπουλος Απόστολος    Θεσσαλονίκη         Αργυρό Μετάλλιο
Χαχάμης Νέστορας            Αιτωλοακαρνανία    Αργυρό Μετάλλιο
Ντούνης Πέτρος            Αθήνα            Χάλκινο Μετάλλιο
Τσαγγαλίδου Ζωή            Ξάνθη            Χάλκινο Μετάλλιο
Φίλιππας Σπυρίδων            Ηράκλειο        Χάλκινο Μετάλλιο
Φυσέκη Άννα Μαρία            Αθήνα            Χάλκινο Μετάλλιο
Συνοδοί των μαθητών ήταν οι Μαθηματικοί κ. Αγγελική Βλάχου( η οποία έχει την οργανική της στην Κορινθία και φέτος υπηρέτησε στο Γυμνάσιο Λ.Τ. Λεχαίου και στο 4ο Λύκειο Κορίνθου)  και Χαρίκλεια Σαραφοπούλου.
Τα αποτελέσματα αυτά δικαιώνουν τις προσπάθειες της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας για την αναβάθμιση της Μαθηματικής Παιδείας στη χώρα μας.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Ο Πρόεδρος                                                                                                                                       Ο Γενικός Γραμματέας
Γρηγόριος Καλογερόπουλος                                                                                                          Εμμανουήλ Κρητικός
Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών                                                                                         Λέκτορας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Επιτυχόντες Ευκλείδη Ν. Κορινθίας

Πίνακας επιτυχόντων  μαθητών Ν. Κορινθίας στο Διαγωνισμό: «Ευκλείδης 2011-12»

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΚΛΕΙΔΗ 2011-12

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ ΙΩΑΝΝΑ 2ο  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 4ο   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ
ΣΑΡΜΑΣ ΕΛΙΣΣΑΙΟΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΛΟΥ

Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΦΙΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1ο   ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΙΑΤΟΥ

Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΤΖΩΡΤΖΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 2ο   ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ